Recipe Assessment Task (Year 7 and 8)

[title size=”1″ content_align=”left” style_type=”default” sep_color=”” margin_top=”” margin_bottom=”” class=”” id=””]

Recipe Assessment Task

[/title][fusion_text]

C Standard B Standard A Standard A+ Standard
Fractions
  • Find 1 recipe of your cultural background. (entrée, main or dessert)
  • Find 3 recipes of your cultural background (entrée, main and dessert)
  • Find 9 recipes of your cultural background (3 entrées, 3 mains and 3 desserts)
  • Find 9 recipes of your cultural background (3 entrées, 3 mains and 3 desserts)
  • Develop a list of the ingredients needed for the recipe.
  • Develop a list of the ingredients needed for each recipe.
  • Develop a list of the ingredients needed for each recipe.
  • Develop a list of the ingredients needed for each recipe.
  • Using fractions and decimals calculate the amount of ingredients needed to cater for 24 people.
  • Using fractions and decimals calculate the amount of ingredients needed to cater for 24 people.
  • Using fractions and decimals calculate the amount of ingredients needed to cater for 100 people.
  • Using fractions and decimals calculate the amount of ingredients needed to cater for 100 people.
Decimals
  • Using online resources investigate the total cost of the ingredients for the recipe.
  • Using online resources investigate the total cost of the ingredients for your recipes.
  • Using online resources investigate the total cost of the ingredients for your recipes.
  • Using online resources investigate the total cost of the ingredients for your recipes.
  • Calculate the cost per serve for each of the recipes.
  • Investigate the costs between 2 different food sources.
  • Investigate the costs between 2 different food sources.
  • Draw conclusions regarding which is the cheaper location to purchase the ingredients.
  • Find an alternative source for the ingredients. Eg.) Aldi, Foodworks, IGA, local markets
  • Calculate the cost per serve for each of the recipes.
  • Draw conclusions regarding which is the cheaper location to purchase the ingredients.
  • Calculate the cost per serve for each of the recipes.
Reflection
  • Reflection on your learning.
  • Reflection on your learning.
  • Reflection on your learning.
  • Reflection on your learning.
  • Identify substitute ingredients to make the recipes more cost effective. Eg.) Could you replace beef with chicken? Could you turn a meat option into a vegetarian option?
  • Determine the most cost effective option. Eg.) which ingredients could you buy at certain places to save money.

[/fusion_text][fusion_text]

Marking Rubric

[/fusion_text][section_separator divider_candy=”” icon=”” icon_color=”” bordersize=”1px” bordercolor=”” backgroundcolor=”” class=”” id=””][separator style_type=”double” top_margin=”” bottom_margin=”” sep_color=”” border_size=”” icon=”” icon_circle=”” icon_circle_color=”” width=”200″ alignment=”center” class=”” id=””][fusion_text]

Student Sample – Diya

[/fusion_text][imageframe lightbox=”no” lightbox_image=”” style_type=”none” hover_type=”none” bordercolor=”” bordersize=”0px” borderradius=”0″ stylecolor=”” align=”none” link=”http://www.alamandamaths.com/wp-content/uploads/2017/03/Diyas-Work.pdf” linktarget=”_self” animation_type=”0″ animation_direction=”down” animation_speed=”0.1″ hide_on_mobile=”no” class=”” id=””] [/imageframe][fusion_text]

Student Sample – Lachlan

[/fusion_text][imageframe lightbox=”no” lightbox_image=”” style_type=”none” hover_type=”none” bordercolor=”” bordersize=”0px” borderradius=”0″ stylecolor=”” align=”none” link=”http://www.alamandamaths.com/wp-content/uploads/2017/03/Lachlan-Decimals-and-Fractions-Assessment-Task.docx” linktarget=”_self” animation_type=”0″ animation_direction=”down” animation_speed=”0.1″ hide_on_mobile=”no” class=”” id=””] [/imageframe][fusion_text]

Student Sample – Jade

[/fusion_text][imageframe lightbox=”no” lightbox_image=”” style_type=”none” hover_type=”none” bordercolor=”” bordersize=”0px” borderradius=”0″ stylecolor=”” align=”none” link=”http://www.alamandamaths.com/wp-content/uploads/2017/03/Jade-MATHS-FOOD.pptx” linktarget=”_self” animation_type=”0″ animation_direction=”down” animation_speed=”0.1″ hide_on_mobile=”no” class=”” id=””] [/imageframe][fusion_text]

Student Sample – Zora

[/fusion_text][imageframe lightbox=”no” lightbox_image=”” style_type=”none” hover_type=”none” bordercolor=”” bordersize=”0px” borderradius=”0″ stylecolor=”” align=”none” link=”http://www.alamandamaths.com/wp-content/uploads/2017/03/Jade-MATHS-FOOD.pptx” linktarget=”_self” animation_type=”0″ animation_direction=”down” animation_speed=”0.1″ hide_on_mobile=”no” class=”” id=””] [/imageframe][youtube id=”https://youtu.be/pBDni_t0AoY” width=”600″ height=”350″ autoplay=”no” api_params=”” class=””][/youtube]

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.